Bílkoviny

Healthy food high in protein. Meat, fish, dairy products, nuts and beans. Top view

Pokusím se laicky a stručně popsat jejich význam pro naše tělo.

V první řadě zmíním, že lidské tělo potřebuje všechny makroživiny – jsou to sacharidy, bílkoviny a tuky.

S denním příjmem sacharidů a tuků, nemá problém téměř nikdo z nás. Naopak. Spíše jich máme ve stravě nadbytek. Kdežto s bílkovinami je to přesně naopak. Dostat se na jejich adekvátní příjem běžnou stravou je celkem náročné. Tedy minimálně to vyžaduje přemýšlení nad skladbou jídla pro celý den tak, aby se jejich gramáž vyšplhala na požadované množství. Tím myslím běžný jídelníček bez individuálních cílů. Pokud budete chtít hubnout, pak je jejich množství potřeba ještě zvýšit než je doporučené minimum. Pokud budete chtít hubnout a u toho budete ještě cvičit, pak je nutné jejich příjem navýšit ještě víc.

Pro vaší představu, doporučený příjem bílkovin podle Světové zdravotnické organizace je od 0,8 gramů do 1,2 gramů na kilo hmotnosti.

Při hubnutí a silovém cvičení, nebo po nemoci či hojení ran se jejich příjem doporučuje navýšit mnohem víc. Rozmezí od 1,2 gramů do 2,4 gramů na kilo hmotnosti je stále pro tělo přínosné. Vždy je zapotřebí přihlížet k individuálním cílům každého člověka a podle nich, jejich příjem zohlednit v jídelníčku.

Když pominu význam bílkovin pro hubnutí, mají ještě větší význam pro náš imunitní systém. Bez bílkovin zkrátka nemůže fungovat naše imunita, nebo s jejich nedostatkem její funkce klesá.

Ale vrátím se k hubnutí. Pokud při hubnutí nemáte dostatek bílkovin pak nehubnete tuk, ale přicházíte o svalovou hmotu. Tím se vám zpomaluje metabolismus a dostáváte se do bludného kruhu, kdy i při nízkém příjmu kalorií tloustnete. Dále bych zmínila i vzhled těla. Pokud při hubnutí ztrácíte svalovou hmotu, vaše tělo bude vzhledově povolené, ochablé. A z praxe vím, že klienti chtějí, aby jejich tělo vypadalo pevně.

K tomu výrazně pomůže právě dostatečným příjmem bílkovin.

Pokud vybudujete svalovou hmotu, bude vám lépe pracovat metabolismus a svalová hmota vám bude pálit tu tukovou.

Ano, svaly pálí tuk. ????

Pro představu, když to vezmu průměrem – 1 plátek libového masa v 100 gramech obsahuje cca 20 až 23 gramů bílkovin.

Dalším zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky a vejce. Všechny potraviny živočišného původu krom bílkovin, obsahují také tuky. Takže je třeba vybírat takové produkty, které neobsahují jeho vysoké množství.

Z rostlinných potravin jsou zdrojem bílkovin luštěniny. Jelikož se jedná o rostlinné bílkoviny, neobsahují tuk, ale aby to nebylo tak jednoduché, obsahují zase sacharidy. Takže je třeba opět brát v potaz množství, které sníme.

Je to jídlo ale věda, že?

Jíst můžete vše, ale vždy záleží na množství, které sníte.

Co tedy s tím? Jak si jako laik, mohu pomoci sám? Pokud chci jíst zdravě a vyváženě.

Zkuste otáčet poměr, který běžně jíte. Vidím to u mých klientů, co mají v rámci programů koučink a posílají mi vše, co jí. Velmi často vidím, například u snídaně – dva kusy pečiva, k tomu nějaký salám nebo plátkový sýr, pomazánka s obsahem majonézy, nebo jen trocha másla, džemu. A tady dochází, hned z rána, k nevyváženému poměru živin. Sacharidy a tuky na úkor bílkovin. Dva kusy pečiva, suchý salám nebo plátkový sýr, pomazánky s obsahem majonézy, nebo jen trocha másla, suma sumárum, jíte sacharidy + tuky, bílkoviny skoro žádné. Zkuste to otočit ve prospěch bílkovin, např. jeden kus pečiva ale přidejte na bílkovinách. Idealní je čerstvý sýr typu cottage, čerstvé sýry typu Lučina, nebo pomazánky s tvarohovým základem. Když k tomu přidáte kvalitní šunku nebo vařená vejce, bude to ideální snídaně. Pokud máte radši rostlinné produkty, pak je vhodný Hummus nebo luštěninové saláty a k nim celozrnné pečivo.

Zkrátka ubírejte z jednotlivých porcí sacharidy a přidávejte bílkoviny. U oběda uberte na příloze a přidejte více masa. Nezapomínejte na zeleninu, ta je zdrojem vlákniny. Svačiny neřešte jen pečivem ale vybírejte opět bílkoviny, vhodný je bílý jogurt řeckého typu, skyr a do něj přidejte ovesné vločky, ovoce nebo ořechy. Zkrátka do každé porce jídla, které během dne jíte přidávejte bílkoviny. Budete mnohem více zasycení, nebudete tak unavení, nebudou vás honit tolik chutě na sladké. A když uberete na porcích, budete jíst pravidelně, budete i hubnout.

Důležité je vydržet dlouhodobě, myslete na své zdraví.

Vaše tělo je jediné místo, kde můžete žít – myslete na to a starejte se o něj.

Moje E-booky:

Nejnovější příspěvky

Jde jíst sladké a hubnout?

Jde jíst sladké a hubnout?

Ano jde! Má to však svá pravidla. Pojďme se na ně podívat.

Žito

Žito

,,Proč stojí za to zařadit do jídelníčku žitné potraviny?“ Konzumace pečiva je…

Špadla nebo pšenice?

Špadla nebo pšenice?

ŠPALDOVÁ NEBO PŠENIČNÁ MOUKA? Jaký je v nich rozdíl a jaká je…

Powered By WordPress