Jde jíst sladké a hubnout?

Ano jde! Má to však svá pravidla. Pojďme se na ně podívat.
Good fruit sweets on the festive table

Ano jde! Má to však svá pravidla. Pojďme se na ně podívat.

V první řadě zmíním, že je třeba brát v potaz to, zda chcete hubnout nebo váhu udržovat. Pokud chcete hubnout, je nutné časování příjmu těchto potravin. Co si pod tím představit? Časování makroživin je velmi efektivní při hubnutí. Pokud sestavuji jídelníček, pak sacharidy vkládám především do první půlky dne, poté je třeba jejich příjem omezit a to samozřejmě dle kalorického rámce a pohybové aktivity každého člověka.

Co z toho plyne? Pokud si chcete dát kus sladkého zákusku a ještě hubnout, pak je ideální doba ráno nebo dopoledne. Obzvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání a necvičíte.

Pokud chcete váhu udržovat, je zapotřebí zohlednit zákusek v celkovém denním příjmu a hlídat si, jak často si sladkosti dopřáváte.

Ať už tak či onak, vždy je důležité nenahrazovat zákuskem jídlo. To znamená, máte-li sníst 5 jídel denně, pak není možné, abyste místo svačiny snědli dortík a řekli si, že dnes už svačit nebudete. Tímto způsobem hubnutí a ani udržování váhy nefunguje. Základ je jíst jídlo. Teprve až sníte svačinu nebo oběd, pak si můžete dát dortík. Ve většině případů, při vyváženém stravování, kdy jíte dostatečný příjem bílkovin a máte komplexní zdroj sacharidů, na sladké nebudete mít chuť.

 Chutě, a to především právě na sladké jsou známkou toho, že jíte nevyváženě a tělu chybí energie. Lidově řečeno, dojídáte se sladkým a tloustnete. Tímto způsobem se dostáváte do bludného kruhu neustálých chutí, a tím, že je uspokojujete, máte inzulínovou křivku jako na houpačce a zaděláno na diabetes 2. typu. Toto onemocnění se vyvíjí roky a to právě tímto způsobem nezdravého stravování.

Nemusí to tak ale být, pokud si sladké koláče nebo dezerty upečete sami. A teď se dostávám k tomu podstatnému. Jak jsem již zmiňovala v minulém příspěvku o špaldové mouce.

Pokud budete péct koláče ze špaldy nebo celozrnné mouky, pak takový koláč bude mít úplně jinou výživovou hodnotu, než koláč z obyčejné bílé mouky a cukru. Pokud totiž nahradíte bílý cukr např. čekankovým sirupem nebo březovým cukrem a přidáte tvaroh jako náplň, pak se ze sladkého zákusku stává nutričně vyvážená potravina vhodná například na snídani. Tvaroh je zdrojem bílkovin, pokud navíc sacharidy zkombinujete s bílkovinou, pak srážíte glykemický index a tím prospíváte svému zdraví a také hubnutí. Čekankový sirup má velmi nízký glykemický index a spoustu vlákniny, je vhodný i pro diabetiky.

To samé platí pro ovocné dezerty. Pokud pečete koláč s ovocem, pak pod ovocnou náplň přidejte vyšlehaný tvaroh. Ideální je nedoslazovat, ale pokud ovoce není příliš sladké, nebo moc kyselé, opět sáhněte po čekankovém sirupu. Tímto způsobem získáte nutričně vyváženou potravinu vhodnou například na dopolední svačinu.

Pro recepty nemusíte chodit daleko. Já je čerpám z obyčejných receptů, jen nahrazuji suroviny. Pokud bílou mouku nahradíte špaldovou, pak počítejte s tím, že musíte přidat o trochu víc vody a o trochu víc másla. Aby bylo těsto nadýchané, přidáte jednou tolik droždí nebo kypřícího prášku.

Jak je to s cukrem? Pokud potřebujete moučku, pak sáhněte po xylitolu nebo erythritolu  a v mixéru ho rozmixujte na prášek. Dále postupujte dle receptu. Běžné suroviny nahrazujte těmi kvalitnějšími. Pokud si upečete zákusek z takto vybraných surovin, lze jej zařadit do vyváženého jídelníčku. Pamatujte, že vše je o množství. Nic se nemá přehánět a základ musí být skutečné jídlo a občas se odměnit, třeba právě zdravým zákuskem.

Moje E-booky:

Nejnovější příspěvky

Jde jíst sladké a hubnout?

Jde jíst sladké a hubnout?

Ano jde! Má to však svá pravidla. Pojďme se na ně podívat.

Žito

Žito

,,Proč stojí za to zařadit do jídelníčku žitné potraviny?“ Konzumace pečiva je…

Špadla nebo pšenice?

Špadla nebo pšenice?

ŠPALDOVÁ NEBO PŠENIČNÁ MOUKA? Jaký je v nich rozdíl a jaká je…

Powered By WordPress