Vláknina

top-view-fresh-fruits-composition-different-fruits-white-background

Problémy se zažíváním, vyprazdňováním nebo celkovou únavou jsou často důsledkem nedostatečného příjmu vlákniny.
K celkové pohodě zažívání a následnému vstřebávání živin ve střevech je důležitá právě vláknina. Nejen, že chrání naše střeva proti rakovině, ale celkově je udržuje v dobré kondici. Pokud jsou naše střeva v dobré kondici, pak funguje i vstřebávání živin tak, jak má.

V čem je vlastně obsažená nejvíce a kolik jí denně potřebujeme přijmout?

Váš denní příjem by měl být 20 až 35 gramů. Zdá se to málo, ale drtivá většina lidí dosáhne v jejím příjmu sotva na 1/3 z celkového množství.
Vlákninu obsahuje pouze rostlinná strava. V živočišných produktech ji nenajdete.
Proto je důležité do jídelníčku zařadit ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné pečivo, ořechy a semínka.

Jaké potraviny tedy jíst?

Hlavním zdrojem je ovoce a zelenina dále luštěniny – čočka, fazole, cizrnna, hrách.
Semínka, ořechy, celozrnné pečivo,  významným zdrojem jsou ovesné vločky a také rýže natural nebo brambory.

Pro vaši představu množství vlákniny na 100 gramů například u papriky je v průměru 2 g vlákniny, jablko 3,2 g, ovesné vločky 3,6 g, čočka 3,7 g, žitný chléb 6 g.

S luštěninami začínejte pomalu, po menším množství a dejte si záležet s jejich přípravou, čím více luštěniny propláchnete, tím méně vás budou nadýmat. Zařazujte je do svého jídelníčku pravidelně a z počátku po málem množství. Tělo je bude postupem času  lépe trávit a tím vám nebudou působit trávicí potíže. Pokud je necháte před vařením naklíčit, složité sacharidy se rozloží na jednodušší a tím se stanou dobře stravitelné, navíc obohacené o enzymy a spoustu vitamínů.
Také je dobré střídat různé druhy luštěnin. Z pohledu čínské medicíny má každý druh luštěnin vliv na jinou oblast orgánů. Jejich střídáním prospějete k rovnováze fungování orgánů.
Mějte na paměti, že planeta nám dává to, co skutečně potřebujeme ke svému zdraví, a to od potravin po přírodu.
Nikdy zřejmě nepočítala s tím, že budeme skoro vše loupat, průmyslově a geneticky upravovat, zrna obilovin vymílat až na prach a slupek plných živin a vlákniny se zbavovat. A paradoxně chybějící vlákninu nahrazovat suplementy. 

Jak si tedy můžete pomoci ke zdraví svých střev přirozeně, obyčejnou stravou?

Denně se snažte sníst ovoce i zeleninu. Semínka a jádra ořechů přidávejte do jogurtů, kaší, pomazánek.
Potraviny jezte v co jejich nejpřirozenější formě. Brambory vařte ve slupce a nejlépe je tak i snězte. Rýži vybírejte natural, tedy neloupanou.
Dále vybírejte celozrnné pečivo a celozrnné těstoviny.
Ovesné vločky můžete přidávat do jogurtů nebo z nich uvařit kaši. Pokud k ní přidáte jablko nebo hrušku, navíc posypete semínky, budete mít téměř z půlky splněný denní příjem. Když zvolíte k obědu jako přílohu rýži natural a k večeři přidáte misku zeleniny, budete mít splněný celý den. A nezapomeňte na pitný režim, bez dostatku tekutin nebude vláknina splňovat svůj účel, který má.
Pamatujte, že nic se nemá přehánět. Pokud vaše zažívání není zvyklé na adekvátní příjem vlákniny, pak její množství navyšujte postupně. Jinak vás potrápí bolesti břicha a nafouklost. Obecně je to znak toho, že vaše střeva nejsou zvyklá pracovat tak, jak mají. Vláknina je pořádně rozhýbe, což můžete z počátku pociťovat tímto nepohodlím.
Závěrem doporučím, jezte jídlo, jezte skutečné potraviny. Dnes už je celkem široká nabídka místních farmářů, nebo odběrná místa, kde si svou bedýnku čerstvé zeleniny a ovoce můžete vyzvednout. Pokud budete vařit, budete i vědět, co jíte. Tělo je náš chrám a zdraví máme jen jedno, chraňte si ho.

Moje E-booky:

Nejnovější příspěvky

Jde jíst sladké a hubnout?

Jde jíst sladké a hubnout?

Ano jde! Má to však svá pravidla. Pojďme se na ně podívat.

Žito

Žito

,,Proč stojí za to zařadit do jídelníčku žitné potraviny?“ Konzumace pečiva je…

Špadla nebo pšenice?

Špadla nebo pšenice?

ŠPALDOVÁ NEBO PŠENIČNÁ MOUKA? Jaký je v nich rozdíl a jaká je…

Powered By WordPress