,,Proč stojí za to zařadit do jídelníčku žitné potraviny?“
Konzumace pečiva je pro lidské tělo rychlou cestou k obnově energie. Vždy je však třeba vybírat takové, které má správné nutriční hodnoty a tím pádem je přínosem pro naše zdraví.
Dnes budu psát o žitě, jelikož pečivo z něj je ideální potravinou pro naše zdraví. Pokusím se stručně vysvětlit, proč je králem obilnin.
Původně se mu říkalo rež a z počátku bylo považováno za plevel rostoucí v pšenici. Narozdíl od pšenice je ale mnohem odolnější. Jeho zrno nejde tak lehce zbavit obalu, jako zrno pšeničné. Takže ho nelze vymílat na prach, jako pšenici.
Tudíž výrobky z žita obsahují mnoho cenných látek pro naše zdraví, jelikož mouka obsahuje i obal zrna.
Obsahuje především dostatek vlákniny, díky které dochází k pomalému trávení a pomalému vstřebávání tuků a cukrů. Má mnohem nižší glykemický index než pečivo z klasické bílé mouky. Jinými slovy – ,,šetří slinivku břišní, tudíž je vhodné pro diabetiky.“ Je skutečně cennou dietní potravinou. Má mnohem nižší podíl lepku než pšenice, pečivo je tedy hutné a syté. Žitný lepek se nazývá sekanin a díky vláknině je pro tělo dobře stravitelný, narozdíl od pšeničného lepku, gliadinu, nevytváří ve střevech hlen, který je původcem mnoha civilizačních onemocnění.
Zasytí nás na dlouhou dobu, díky vysokému obsahu vlákniny, která váže vodu a tím chrání i sliznici našich střev. Obsahuje polysacharidy, kterých je v žitě několikanásobně více, než v jiných obilninách.
,,Co to znamená?“ Jsou nestravitelné a tím čistí stěny našich střev. Působí tedy jako prevence proti zánětům a rakovině tlustého střeva. Žitný kvas je nejzdravější ze všech obilných kvasů. Žito zlepšuje a posiluje zažívání, pomáhá při zácpě. Dále obsahuje hodně vitamínů skupiny B, tím chrání naší nervovou soustavu.
Při výběru sledujte obsah mouky ve výrobku, aby byl chléb žitný, musí obsahovat 90 % žitné mouky. Nebo si zkuste žitný chléb upéct sami.
Pro začátek zkuste žitný s přidáním špaldové mouky.
Recept
300 g žitné hladké mouky
200 g špaldové mouky
1 lžíce soli
Pokud nemáte kvásek, pak 10 g sušeného, droždí
1 lžička cukru
1 lžíce kmínu
400 ml vody
Semínka na posyp
Sádlo na vymazání formy
Všechny suroviny na těsto zpracujte a dejte do sádlem vymazané formy. Nechte kynout. Poté posypte semínky a dejte péct. Ideální je, pokud dáte na dno trouby pekáček s vodou. Chléb bude vláčnější.